[ad_1]

گروه علمی و فناوری خبرگزاری برنا؛ تعدادی از رسانه‌ها و فعالان فناوری ایرانی در حالی از این سکوی آمریکایی تحت عنوان قاتل توییتر دیگر میکروبلاگ آمریکایی موجود در بازار یاد کردند که برخی مسائل مانند در دسترس نبودن تردز برای کاربران اروپایی به جهت نگرانی از حفظ حریم شخصی یا طرح دعوای حقوقی وکیل ایلان ماسک با اتهام تقلب از متا اساسا بنظر می‌رسد که برای آن‌ها چندان ارزش خبری نداشته است!

طی دو روز گذشته نقاط ضعف این سکوی آمریکایی، در دسترس نبودنش برای نصب در اروپا و دعوای حقوقی با اتهام تقلب به طور تقریبی توسط همان دوست‌داران فناوری که تردز را قاتل توییتر می‌دانستند، سانسور شد!

نکتۀ جالب دیگر دربارۀ تردز، لیست دسترسی‌های نامحدود و اعجاب برانگیزی است که پیش از نصب از کاربر می‌خواهد! براساس تصویر منتشر شده از لیست دسترسی‌های مدنظر تردز، متا برای صادر کردن اجازۀ فعالیت یک کاربر در این میکروبلاگ اجتماعی، مجوزهای زیر را می‌خواهد:

ـ داده‌های مرتبط با سلامتی

ـ اطلاعات مالی

ـ اطلاعات تماس

ـ تماس‌های کاربر

ـ مرور تاریخچه

ـ استفاده از داده ها

ـ تشخیص

ـ خریدها

ـ موقعیت مکانی

ـ مخاطبین

ـ تاریخچه جستجو

ـ شناسه ها

ـ اطلاعات حساس

ـ و دیگر اطلاعات!

 

مرور اجمالی آنچه برای عضویت در تردز باید در اختیار متا قرار دهید به وضوح نشان می‌دهد که این شرکت برای حضور شما در یک میکروبلاگ متن‌محور تقریباً دسترسی به هر دادۀ مهمی که در یک دستگاه وجود دارد را مطالبه می‌کند!

نگاهی به رسوایی‌های گذشته‌ای که متا (فیسبوک سابق) در فروش اطلاعات کاربرانش به بار آورده است، شاید بتواند یکی از انگیزه‌های جمع‌آوری این حجم از داده را نشان دهد، البته نباید فراموش کرد که «کلان داده» سوخت هوش مصنوعی است و متا امکان استفاده از این داده‌ها با کمک هوش مصنوعی برای اهداف مختلف سیاسی، امنیتی و تجاری را دارد بنابراین باید گفت که نگرانی‌های اروپایی‌ها از نقض حریم خصوصی توسط تردز چندان هم بیراه نیست.

گسترۀ اطلاعاتی که تردز پیش از نصب از کاربر می‌خواهد به حدی است که می‌توان لقب «قاتل حریم خصوصی» را برای آن جایگزین «قاتل توییتر» کرد که برخی در ایران به تردز نسبت دادند!

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

[ad_2]

منبع

سئو سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *