محافظان دیتا

ثبت احوال: دارندگان این اسم و فامیل‌ها باید برای تغییر نام خود اقدام کنندثبت احوال: دارندگان این اسم و فامیل‌ها باید برای تغییر نام خود اقدام کنند

انتخاب نام‌هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می‌گردد و همچنین عناوین و القاب و نام‌های زننده و مستهجن یا نامتناسب با جنس ممنوع است.

به گزارش همشهری آنلاین، سازمان ثبت احوال کشور در سایت خود اعلام کرد که صاحبان این نام‌ها و نام‌های خانوادگی باید برای تغییر اسامی خود اقدام کنند.

انتخاب نام‌هائی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می‌گردد و همچنین عناوین و القاب و نام‌های زننده و مستهجن یا نامتناسب با جنس ممنوع است. تشخیص نام‌های ممنوع با شورایعالی ثبت احوال است و این شورا نمونه‌های آن را تعیین و به سازمان اعلام می‌کند.

انتخاب نام در مورد اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی تابع زبان و فرهنگ دینی آنان است. همچنین ذکر سیادت در اسناد سجلی ساداتی که سیادت آنان در اسناد سجلی پدر و یا جد پدری مندرج باشد و یا سیادت آنان با دلائل شرعی ثابت گردد الزامی است، مگر کسانی که خود را سید ندانند و یاعدم سیادت آنان شرعاً احراز شود.

به موجب ماده ۲۰ قانون ثبت احوال و تبصره‌های آن انتخاب نام‌های زیر ممنوع و دارندگان آن‌ها می‌توانند با رعایت مقررات مربوطه نسبت به تغییر آن اقدام نمایند. نام‌های قابل تغییر هم به شرح زیر است:

۱ – نام هائی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می‌گردد. مانند: «عبدالات، عبدالعزی» (لات و عزی نام دو بت در مکه معظمه دوران قبل از اسلام است)

۲ – اسامی مرکبی که عرفا «یک نام محسوب نمی‌شوند (اسامی مرکب ناموزون) مانند:» سعید بهزاد، شهره فاطمه، حسین معروف به کامبیز و. “

۳ – عناوین – اعم از عناوین لشکری و یا کشوری و یا ترکیبی از اسم و عنوان. مانند: «سروان، سرتیپ، دکتر، شهردار و یا سروان محمد و و شهردار علی»

۴ – القاب – اعم از ساده و مرکب. مانند: «ملک الدوله، خان، یا شوکت الملک، حاجیه سلطان و سلطانعلی»

۵ – اسامی زننده و مستهجن – زننده و مستهجن آندسته از نامهائی است که بر حسب زمان، مکان یا مورد بدلایل و جهات زیر برای دارنده آن زننده و مستهجن باشد و مراتب به تأیید شورایعالی برسد.

نام هائی که معرف صفات مذموم و مغایر با ارزش‌های والای انسانی است. مانند: گرگ، قوچی و. “

نام هائی که با عرف و فرهنگ غالب و مقدسات مذهبی مردم مغایر باشد. مانند «لات، خونریز، چنگیز و…»

نام هائی که موجب تحقیر اشخاص بوده و یا معنای لغوی آن در جامعه قابل پذیرش نباشد. مانند: «صد تومانی، گت آقا، کنیز، گدا و…»

اسامی نامتناسب با جنس. مانند: «ماشاءاله برای اناث و یا انتخاب نام اشرف و یا اکرم برای افراد ذکور»

۷ – حذف کلمات زائد و غیر ضروری در نام اشخاص. مانند: «قلی، غلام، گرگ، ذولف و قوچ»

۸ – تصحیح اشتباهات املائی در نام اشخاص که به دلیل‌عدم آشنائی مامور با لهجه‌ها و الفاظ و معانی محلی و یا ناشی از تلفظ اظهار کننده پیش آمده. مانند: «زهراب به سهراب و یا منیجه به منیژه و یا…»

۹ – هم نام بودن فرزند با پدر و یا مادر در یک خانواده.

۱۰ – هم نام بودن برادران و یا خواهران در یک خانواده.منبع

سئو سایت

0 0 رای ها
امتیاز شما به این پست
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها